Alternativní dějiny Jethro Tull a Blodwyn Pig

 

 

Pátrání Bilba Veverky v historii se neomezilo pouze na pátrání po vlastních hudebních a agrotechnických kořenech. Bilbovi a jeho přátelům z diskusního klubu Lopuch, zejména pak Jethrovi DoNotovi, se podařilo vypátrat a následně zrekonstruovat alternatnivní dějiny významných kapel Jethro Tull a Blodwyn Pig, které výrazně, i přes propast času, parapsychologicky ovlivnily hudební i agrotechnické počiny historických bratranců Veverkových, předků dnešních Bratranců Veverkových. Bylo to bádání vskutku detektivní, fakta a dějinné peripetie vycházely na povrch na přeskáčku a mnohdy v několika často protichůdných verzích. Abyste nebyli ochuzeni o toto napínavé bádání, seznámíme vás proto s historickými fakty v syrové podobě přesně tak, jak je Bilbo Veverka a Jethro DoNot odkrývali z letitých nánosů prachu.

 

„Včera jsem si po delší době pustil desku od Blodwyn Pig: Ahead Rings Out a je to fakt skvělá muzika. Vyšla v roce 1969, takže ji Abrahams natáčel zhruba v době, kdy Anderson nahrával Stand Up. A kdybych neznal This Was, Stand Up a tuhle desku, a někdo mi je všechny tři pustil a dal mně hádat, které dvě natočila jedna kapela, tipoval bych This Was a Ahead Rings Out. :-)“

 

Vždycky mě zajímalo, jak by to asi dopadlo, kdyby "boj osobností" o Jethro Tull vyhrál Abrahams. Podle mě bychom poslouchali buď sólo Andersona, nebo Andersona s jinak pojmenovanou skupinou a nad Jethro Tull by se zavřela voda, podobně jako nad Blodwyn Pig. Pojem "zavřela voda" myslím spíš co do obecné známosti.

 

Je to skoro námět na sci-fi, alternativní tok dějin, kde Stand Up nahrává Anderson, na kytaru mu přizvukuje Iommi a Martinův talent se ztrácí pod nánosem ušmudlaných taháků hraných po Music Barrech. :-)))

 

Ale možná to nebylo až tak, že by Anderson něco „vyhrával“ - Abrahams měl prostě jinou představu než zbytek kapely, a tak odešel. Ale ono to mohlo také dopadnout obráceně - kdyby zbytek kapely měl stejnou představu jako Abrahams - pak by možná dal Anderson už v roce 1969 dohromady sestavu Anderson - Barre - Hammond - Barlow - Evans, jmenovali by se nějak jinak, a album Heavy Horses by možná vzniklo už tak v roce 1975. ;-)

 

„Kdyby vyšlo album Heavy Horses už v roce 75, tak by mi to bylo jedno, protože jsem ročník 76. :-)))“

 „Heavy Horses, i ty z roku 1975, by ti nebyly jedno, Aqualung nebo Thick As A Brick ti taky nejsou jedno. :-)“

 

Glascock by nahradil Hammonda už v roce 1973, Anderson by mu třeba rozmluvil kouření, díky čemuž by Glascock neumřel a hrál by s Jethro Tull až do dneška. Už od roku 1973 by s Jethro Tull hrál na koncertech i David Palmer a nikdy by ze sebe nenechal udělat Dee Palmerovou. V roce 1980 ani nikdy jindy by se nekonala žádná změna sestavy Jethro Tull. Zhruba od roku 1984 by místo Andersona zpíval Glascock a Anderson by hrál jen na flétnu, akustickou kytaru a mandolínu a skládal stále lepší muziku a texty. Glascock by zpíval pořád líp a líp a s postupem času by jeho zpěv zněl stejně jako Andersonův zpěv zamlada. Zašel by totiž za odborníky, stejně jako o dvacet let později Bulík Veverka, kteří by mu poradili, jak znít jako Anderson zamlada a neničit si při zpěvu hlasivky. Což Anderson už bohužel udělat nemohl, protože v době, kdy se s tím pokoušel něco dělat, měl již hlasivky nenávratně poškozené. Místo Under Wraps by vyšlo naprosto zásadní album, z poloviny již nazpívané Glascockem, zcela srovnatelné se Thick As A Brick nebo možná i ještě lepší.

 

„Zpropadenej Abrahams, proč tehdy neodešel i se zbytkem kapely, bez Andersona? ;-)“

 

Blodwyn Pig pak už toho moc nenahráli - asi Abrahams neměl tolik nápadů jako Anderson - otázka je, jak by to bylo bývalo dopadlo, kdyby Jethro Tull pokračovali s Abrahamsem bez Andersona - jestli by sestava Abrahams - Cornick - Bunker - Lancaster (flétnista, houslista a saxofonista Blodwyn Pig) byla stejně plodná jako samotný Anderson.

 

„Můžem napsat knihu ‚Alternativni dějiny Jethro Tull - prvních čtyřicet let ‘. :-)))“

„A v rámci té knihy bychom složili i to zásadní album? A co název té Andersonovy kapely? A co na to Iommi? :-)))“

 

No, Iommi, pokud vím, chviličku s Jethro Tull hrál, ale v kapele se mu nelíbilo, tak hned odešel a založil kapelu Black Sabath. Takže na tomhle bych nic neměnil: prostě, Ian Anderson, po vyhození z kapely Jethro Tull, svolal svý starý kamarády z John Evans Bandu, na první zkoušku s nima přinesl pár motivů, které pak později vyšly na Thick As A Brick a vypsal konkurs na kytaristu. Na druhou zkoušku přišel Barre, něco zahrál, Andersonovi se to nelíbilo, řekl: "Další!", pak něco zahrál Iommi, Anderson řekl: "Vždycky jsem chtěl, aby s náma hrál levorukej kytarista, na flétnu se hraje taky napravo, toho berem!". Nicméně Iommi chtěl, aby kapela zněla jako v té době ještě neexistující Black Sabath. A protože velice brzy zjistil, že se mu to nepodaří prosadit, tak zas hned odešel. A Anderson řekl: "Nebudem ztrácet čas dalším konkursem, berem tamtoho kytaristu, co tehdy hrál před Iommim, však von možná nehrál zas až tak zle. Napravo sice nehraje, ale kdo to vůbec přišel s tou blbostí, že s náma musí hrát levorukej kytarista?" Takže, role Iommiho v alternativních i ve skutečných dějinách je prakticky totožná. Jediné, v čem se v tomto ohledu liší alternativní a skutečné dějiny, je to, že v těch alternativních se podařilo doslovně zrekonstruovat některé Andersonovy hlášky během prvních zkoušek v nové sestavě.

 

Zbývá už tedy jen vypátrat, jak se jmenuje kapela, kterou pořád mylně zaměňujeme s Abrahamsovými Jethro Tull.

 

Viděl bych dvě možnosti:

 

Buď Anderson řekl: "Jak jsme se to tehdy jmenovali, než ten šašek počmáranej přišel s tím směšným názvem 'Jethro Tull'? Předtím jsme přece postupně měli asi deset jinejch názvů a ten těsně před tím přihlouplým 'Jethro Tull' byl docela dobrej." Pokud bychom přistoupili na tuto verzi alternativních dějin, stačilo by jen zapátrat jak se Jethro Tull jmenovali před tím prvním historickým vystoupením v Marquee Clubu 2.2.1968. Možná se to dá někde najít v konkurenční knize od Davida Reese "Malé dějiny Jethro Tull - prvních třicet let".

 

"Á, tady to máme. Naše oblíbená kapela by se tedy jmenovala 'Candy Coloured Rain'!"

 

Nebo druhá možnost: Abrahams, po vyhození Andersona, řekl: "Proč se vůbec jmenujeme 'Jethro Tull'? Kterej šašek vymyslel takovouhle ptákovinu? Co kdybychom se od teďka jmenovali třeba 'Blodwyn Pig'? Že to je lepší než nějaký 'Jethro Tull'?" A zbytek kapely chtě-nechtě souhlasil. Takže Abrahamsovi Jethro Tull se přejmenovali na Blodwyn Pig a Andersonovi pak už nic nebránilo v tom, aby nové hudební seskupení pojmenoval opět jako Jethro Tull a pod tímto staronovým názvem vystupoval ve složení Anderson - Barre - Glascock - Barlow - Evans - Palmer až do dnešních dní.

 

„Co myslíte, jak to bylo? Dávám hlasovat. Nebo někdo máte nějaký úplně jiný nápad? ;-)))“

 

Myslím si, že Abrahams by kapelu nepřejmenoval. Jethro Tull se albem This Was etablovali na hudební scéně, nový název by nepřinesl nic dobrého. Ian Anderson by pak použil název „Candy Coloured Rain“, natočil by Stand Up, nový název by se zažil, ovšem Anderson by ho nesnášel ještě víc než „Jethro“ v Jethro Tull.

 

Ano, tak to tedy bylo. Jak je vidět, i při historickém bádání se dají dodržovat demokratické postupy obvyklé v našem vyspělém západním civilizačním okruhu. I dějinná fakta je, v případě pochybností, možné zjišťovat pomocí institutu referenda nebo všelidového hlasování. Nic není třeba rozhodovat mocensky nebo despoticky a už vůbec ne násilnými prostředky či hrubou silou.

 

Bilbo Veverka v.d. a Jethro DoNot v.n., neboli oba v.r. na Lopuchu (http://www.lopuch.cz)

 

 

 

 

 

 

A aby nezůstalo jen u čistě teoretického bádání bez jakýchkoli hmatatelných důkazů, připojuji jednu naprosto konkrétní fotku, která zcela evidentně parapsychologicky, přes propast věků, inspirovala historického Václava Veverku k napsání jeho slavné skladby "Poprask v džungli" - původně ji sice nazval "Orba v džungli", ale na základě zjevení způsobeného touto fotkou to celé po dokončení nakonec přejmenoval na ten "poprask". (A Jethro Tull to pak v roce 1974 "opajcovali"a dali na desku Warchild... ; - ) Ale to se vlastně stalo v jiných alternativních dějinách, v úplně jiném vesmíru, než o kterém je tento článek. Viz. http://veverky.jethrotull.cz.

 

 

 

Cipísek Šmudlifuk Druhý a jeho Bungle In The Jungle.

 


A ještě jeden zcela konkrétní důkaz o existenci paralelních vesmírů a jejich propojení červími děrami s tím naším – článek z Mladé fronty z 1. 6. 2009, která vyšla v našem vesmíru a ve které se píše o tom, že historický Sir Jethro Tull byl „zemědělský reformátor, vynálezce a hudebník: - )

Erich von Däniken by měl jistě radost. ; - ) ) )

 

 

 

(PDF verze této stránky)


Odkaz na stránku Moje texty: ZDE

Odkaz na hlavní stránku: ZDE