V první polovině roku 2009 došlo v kapele Bratranců Veverkových ke dvěma zásadním personálním změnám.

 

 

Tou první je to, že zpěváka Bulíka Veverku (který se rozhodl cestovat po světě, učit domorodce efektivnějším zemědělským technikám, odchytu a výzkumu místních i stěhovavých ptáků a hostovat v různých světových revivalech Bratranců Veverků – naposledy hostoval např. ve výborném madridském veverkovském revivalu Los Primos Ardillas) nahradil Vlado Veverka, pra-pra-pra-pra-synovec Františka a Václava Veverky. Není vyloučeno, že Bulík Veverka, až se mu zasteskne po domovině, zahostuje někdy v budoucnu i u pražských Bratranců Veverků. Když se tak stane, uspořádáme na jeho počest zvláštní vzpomínkový koncert, o kterém bychom Vás samozřejmě včas informovali.

 

        

 

Stěhovavý Bulík Veverka se svými malými stěhovavými drobečky.

 

 

Bulík Veverka při stavbě vodního díla v labském estuáru (nebo to bylo v amazonské deltě? – Bulíku, popisuj si prosím laskavě pečlivěji fotky ze svých dobrodružných výprav!)

 

 

Fotka z jedné z mnoha Bulíkových agroinženýrsky zaměřených cest, bylo jich však už tolik, že bohužel i sám Bulík již definitivně ztratil přehled, ze které.

 

 

Druhá změna je ta, že jsme byli bohužel nuceni rozloučit se s dlouholetým a zakládajícím členem naší kapely, s Bilbem Veverkou. Bilbo odjel nečekaně v polovině března na dobročinnou misi do Jemenu, učit tam domorodce efektivnějším zemědělským technikám a ochutnat vyhlášenou místní specialitu, listy keře katu jemenského.

 

        

 

Bilbo Veverka předává domorodým zemědělcům v Jemenu agrotechnické novinky – zkušenosti a vynálezy svých předků Františka a Václava Veverkových.

 

Hodlal se vrátit nejpozději na konci května, aby si mohl 31. 5. 2009 poslechnout pražský koncert skupiny Jethro Tull, britského revivalu Bratranců Veverkových. Bohužel se mu v Jemenu natolik zalíbilo, že se tam rozhodl natrvalo zůstat, koncert Jethro Tull oželet, a lístky na něj věnovat svým kamarádům. Jedním ze dvou hlavních důvodů, které zapříčinily toto jeho rozhodnutí, bylo to, že objevil v hlavním městě Jemenu San´á kapelu „Jemenitas Veverka´as“, která není v podstatě nic jiného než fungující jemenský revival Bratranců Veverkových, jehož členové jsou shodou okolností všichni Bilbovi vzdálení příbuzní, potomci té větve rodu Veverků, která odjela do Arábie na začátku třicetileté války. A protože jemenským Bratrancům Veverkovým zrovna chyběl akustický a doprovodný kytarista, rozhodl se s nimi odehrát několik koncertů. Po čase se ale rozhodl v Jemenu zůstat a hrát s Jemenity natrvalo. Druhý důvod, kvůli kterému se tak rozhodl, je patrný z následující fotografie.

 

 

Pražský Bilbo Veverka, od konce května trvale žijící v Jemenu, se svou jemenskou ženou. Nyní hraje v San´á, hlavním městě Jemenu, s jemenskými Bratranci Veverkovými.

 

 

Bilbova emigrace pro nás byla opravdu naprosto zdrcující zpráva, protože jsme se už všichni těšili, že když máme nového zpěváka, který nehodlá (Bulík promine) pořád někde trajdat po světě, začneme konečně opět veřejně vystupovat, a teď zase tohle, Bilbo se rozhodne zůstat natrvalo v Jemenu, a my abychom zas pro změnu hledali nového kytaristu! Ale nakonec jsme měli obrovské štěstí v neštěstí, protože zhruba v té době, kdy se Bilbo rozhodl emigrovat do Jemenu, přiletěl na návštěvu do Prahy, obrovskou souhrou náhod také z Jemenu, další člen početné veverkovské dynastie, který se neuvěřitelnou shodou okolností jmenuje také Bilbo Veverka, a který přijel do Čech pátrat po svých hudebních a zemědělských kořenech.

 

 

Původem jemenský Bilbo Veverka (první zprava), s jemenskými fanoušky Jemenitas Veverka´as, bratranců Veverkových, na letišti před odletem ze San´á  do Prahy. Nyní hraje s pražskými Bratranci Veverkovými.

 

V rodišti historických bratranců Veverků, v jejich muzeu, potkal jemenský Bilbo Veverka nového člena naší kapely Vlada Veverku, a protože okamžitě intuitivně poznal, že se jedná o jeho vzdáleného příbuzného, dal se s ním do řeči. Později si mu v hospodě lámanou češtinou postěžoval, že se mu stýská po hraní v kapele Jemenitas Veverka´as (tedy jemenském revivalu Bratranců Veverkových), a že se kvůli tomu asi už bude brzy muset vrátit do Jemenu. Když se ale od Vlada Veverky dověděl, že pražským Bratrancům Veverkovým chybí kytarista, který neuvěřitelnou shodou náhod hraje naprosto stejné party jako on, rozhodl se do Jemenu nevracet, a usadit se natrvalo v Praze.

 

 

Jemenský Bilbo Veverka v okamžiku, kdy se rozhodl, že v Praze zůstane natrvalo. Pivo mu sice ještě moc nechutná, ale učí se rychle, tak doufejme, že budeme v nové sestavě moct už brzy opět vystoupit.

 

Personální problémy tím byly, doufejme že definitivně, vyřešeny, a my se s novými dvěma členy vrhli do intenzivního zkoušení jak starého repertoáru, tak i několika dalších novinek. Věříme tedy, že už brzy opět vystoupíme, o případných koncertech Vás budeme samozřejmě na stránkách http://veverky.jethrotull.cz včas informovat, jako vždy v sekci „ORBA!“.

 

Bilbo Veverka, z arabštiny přeložil Bulík Veverka (neb jest světoběžník)

 

Došlo po redakční uzávěrce:

 

Podle posledních zpráv se Marty Veverka, náš sólový kytarista, rozhodl zůstat natrvalo v Madridu a vystupovat s místní kapelou Los Primos Ardillas. Nemáme však prý zoufat, protože se mu podařilo přemluvit jejich sólového kytaristu Mikieho Ardillu Veverku, aby se usadil natrvalo v Praze a hrál s pražskými Bratranci Veverkovými. Znovuzrození Veverek tedy není v žádném případě ohroženo a my se na Vás budeme opět těšit na některém z našich příštích koncertů. Sledujte tedy na našich webových stránkách sekci "ORBA!", ve které jsou uveřejňovány všechny minulé i budoucí koncerty Bratranců Veverkových.

 

Mikie Veverka, ze španělštiny (neb jest puntičkář) přeložil Bilbo Veverka

 

 

(PDF verze této stránky)


Odkaz na stránku Moje texty: ZDE

Odkaz na hlavní stránku: ZDE